Помогите плиз!!! Завтра надо! составить 5 предложений с can, could. Сделать из них вопросы и отрицание!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Me friend can speak Franchise. My sister can dance salsa. He can swim. I can help you. I cannot help you. Can I make it? She cannot dance. He could swim. They could ride a bike. He could not sing. We could not buy chocolate. Could they come home?