Помогите по белорусскому,пожалуйста. 1.Прачытайце вершаваныя радки А.Грачаникава.Як вы разумееце сэнс апошняга сказа. Мова... Родная мова У марах,у песнях,снах. Мае у ёй кожнае слова Свой колер,и смах,и пах 2.Што называецца лек...

Помогите по белорусскому,пожалуйста. 1.Прачытайце вершаваныя радки А.Грачаникава.Як вы разумееце сэнс апошняга сказа. Мова... Родная мова У марах,у песнях,снах. Мае у ёй кожнае слова Свой колер,и смах,и пах 2.Што называецца лексичным значэннем слова?Назавице лексичныя значэнни выдзеленых слоу(выделенные слова будут в скобках) З (крыницы) Ля старой(бярозы) Миж хмызнякоу Бяжыць ручэй Наша (жыта) --- З (васильками), Неба наша --- З жауруками 3. Да кожнага назоуника падбярыцу и запишыце дзеяслоу, яки абазначае дзеянне у пераносным значэнни. Сцежка,вочы,неба,надворье,дом Бяроза,сакавик,дзень,школа,голас. 4. Падбярыце синонимы да выдзеленнага слова (выделенные слова будут в скобках) (Звиняць),... ручайки у вячэрняй цишыни. (Халодны),... вецер лютуе у поли.Светлая хмарка (циха) плыла у небе.Сонца,узышоушы урани,не хавалася цалютки дзень --- (Смалила),... немиласерна. 5.Падбярыце антонимы да прыметникау у наступных словазлучэннях Свежы хлеб,свежая газета,свежыя агурки,свежыя кветки,цихи голас,Цихая вулица,близки край, близки чалавек. Пожалуйста помогите с заданием,дам высокие баллы,прошу !
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) У роднай мове кожнае слова роднае. У кожнага слова свой колер и пах, але усе яны милагучны и прыемны сэрцу. 2) Лексичнае значэнне слова - гэта тое, што абазначае слова. Крыница - маленькая рачулка. Бяроза - дрэва. Жыта - зернавая культура. Назва пайшла ад слова "жыць". Васильки - кветки синяга колеру, якия частей за усё растуць у поли.