Помогите пожалуйста мне написать русскими буквами предложения как оно читаеться по английски---Marie Curie was bom Maria Sklodowski in Warsaw Poland in 1867.She was the youngest of five children.Her parents worked as teachers a...

Помогите пожалуйста мне написать русскими буквами предложения как оно читаеться по английски---Marie Curie was bom Maria Sklodowski in Warsaw Poland in 1867.She was the youngest of five children.Her parents worked as teachers and they brought her up to love learning.Her mother died in 1877.Manya as they called her and her sisters had to get jobs.Manya became a tutor for a family.She enjoyed her time there and could send money to her father and her sister, Bronya,who was studying medicine in Paris.When her sister got married ,she invited Manya to live with them and study at the Sorbonne.It was then that she changed her name to Marie.Marie studied Physics and Maths and got her Master degree in both subjects.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
---Мари Кюри родилась Мария Sklodowski в Варшаве в Польше1867.Она была младшей из пяти детей.Ее родители работали учителями, и они принесли ей нравится учиться.Ее мать умерла в 1877 году.Маня, как они называли ее и ее сестры должны были получить рабочие места.Маня стала репетитор для семьи.Она наслаждалась своим временем там, и мог отправить деньги ее отец и ее сестра, Bronya,кто учился медицине в Париже.Когда ее сестра вышла замуж ,она пригласила Маня с ними жить и учиться в Сорбонне.Именно тогда она сменила свое имя на Мари.Мари изучал физику и математику и получила степень магистра в обоих субъектов.