Помогите решить 3 и 4а задание

Гость
3.I am sad <br />It is windy and rainy. <br />My friends are at home. <br />I am near the window. <br />They are beautiful. <br />It is under the tree. <br />It is sad .<br /> 4.a It is a computer. <br /> It is a ruler <br /> It is a board. <br /> It is a sofa.<br />