Помогите с английским Поставьте глаголы в скобках во время Present Perfect (S+ have/has+ V3 (смысловой глагол нужно употреблять в III форме или с окончанием –ed). 1. _______________(she/ever/ see) this film? 2. He _____________...

Помогите с английским Поставьте глаголы в скобках во время Present Perfect (S+ have/has+ V3 (смысловой глагол нужно употреблять в III форме или с окончанием –ed). 1. _______________(she/ever/ see) this film? 2. He ______________(never/ fly) an aeroplane? 3. Kate ______________(never/ travel) abroad. 4. ________________(you/ever/meet) someone famous? 5. Tom isn’t here. He ___________(go) shopping. 6. My friends ______________(be) to Spain 3 times. 7. Alex_______________(be) to Disneyland, but I haven’t. 8. I________________(already/write) 4 letters. 9. We _____________(not/ visit) our grandparents yet. 10. Out team ____________(just/ finish) the task. Повторить фразовые глаголы: Come back Come round Come out Come across Дополнить предложения фразовыми глаголами в нужной форме: 1. Come___________ to our house any time. 2. He ___________ this book at the market yesterday. 3. He _______ to the country a month ago. 4. His new book is ____________ ___ next week. (Present Continuous
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 упр. : 1.Has she ever seen...? 2.He has never flown... 3.Has never traveled... 4.Have you ever met... ? 5.has gone... 6.Have been... 7.Has been... 8.Have already written... 9.We have not visited... 10.Have just finished... 2 упр. : 1.Come back 2.Come round 3.Come out 4.Come across А в каком ты классе? Если не секрет. Просто это же очень легко, просто правило примени и всё получится. (Это на будущее)