Помогите срочно № 3 № 4 написать синонимы и антонимы из поэмы фото ниже .

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
возможно: Syn Annoy/bother – tease Generous – very kind Follow – directly mind Select - choose Talk - speak Go - walk Permit - let Train – teach Unimportant - trifling Mistake - fault Quiet - silent Problem - trouble To look after - nurse Of course - indeed     Ant Rude - very kind Nothing - everything Grow up – be a baby Stay - go Wake up - sleep Noisy - silently Live - die Hate - love Healthy - sick Everything - nothing Come – go away Bad - good