Поставьте следующие предложения в отрицательную и вопросительную форму. Не забудьте про вспомогательный глагол “ do” “does” и форму будущего времени will + verb(go,write…): 1) Every year a dog-handler of our college takes part ...

Поставьте следующие предложения в отрицательную и вопросительную форму. Не забудьте про вспомогательный глагол “ do” “does” и форму будущего времени will + verb(go,write…): 1) Every year a dog-handler of our college takes part in competitions. 2) This patrol sergeant always works shifts . 3) Our lawyer knows tax law very well.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Every year a dog-handler of our college doesn't take part in competitions. Does a dog handler of our college take part in competitions every year? 2) This patrol sergeant always doesn't work shifts . Does this patrol sergeant always work shifts? 3) Our lawyer doesn't know tax law very well. Does our lawyer know tax law very well?