Пожалуйста помогите у меня решается оценка 3 или 4!Пожалуйста в косвенную речь!Буд?

Пожалуйста помогите у меня решается оценка 3 или 4!Пожалуйста в косвенную речь!Буд?? очень благодарен!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Spider said to young gentleman that he hoped he hadn't hurt him . 2.Sam said not to be afraid, there was no reason to be afraid of Spider . 3.Mr .Belcher said to go to bed and asked if i could find my way back . 4.He asked Jimmy why he had told him that story. 5.Spider asked if he could tell me a secret.