Пожалуйста, помогите сделать перевод I know there are all sorts of wonderful inventions and it`s easy to take everything for granted. Like electricity – life as we know it would beimpossible without it, I mean we depend on it f...

Пожалуйста, помогите сделать перевод I know there are all sorts of wonderful inventions and it`s easy to take everything for granted. Like electricity – life as we know it would beimpossible without it, I mean we depend on it for almost everything. But for me personally it`s the car which I think has massively changed people`s lives. I know that holidays in space are more or less a reality now; and you can reach any part of the world by plane. But it`s the ease of the car, the fact that it offers you such freedom? Like you wake up in the morning and think where I like to go today? And you just do it!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Я знаю,что существует множество различных видов удивительных изобретений и это легко принимать все это за должное.Например,электричество-жизнь,такая,какую мы знаем,была бы невозможна без него,я имею ввиду то,что мы зависим от него почти во всем.Но лично для меня это машина,которая,по моему мнению,значительно изменила жизни людей.Я знаю,что каникулы в космосе более менее реальны сейчас;и вы можете оказаться в любой части света,летая на самолете.Но не в этом ли прелесть машины,тот факт,что она предлагает тебе такую свободу?Например,ты просыпаешься утром и думаешь,куда бы я хотел поехать сегодня?И ты просто делаешь это!