Придумайте 5 предложений о животных России. Пожалуйста.Нужно именно сегодня.И есл?

Придумайте 5 предложений о животных России. Пожалуйста.Нужно именно сегодня.И есл?? можно то пожалуйста,напишите их на английском языке..
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 Bears, unlike dogs or cats during walking does not rely on toes, but on the whole foot. This feature allows them to walk on their hind legs. 2 Some fish are suffering from insomnia 3 Small ground squirrels are very tiny, it allows them to hide in the fields. Больше не придумаю)