Придумайте 6 вопросов и 6 отрицательных предложений с ответами на них, на англиско?

Придумайте 6 вопросов и 6 отрицательных предложений с ответами на них, на англиско?? с do, does, don't и doesn't, буду благодарен если напишите)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Do you like ice cream? Does your mum do on Monday? Do you like apples? Does your father do at the weekend? I don't 't like ice cream. My mum don't like apples. My friend don ' t like my hobby. I don't like my teacher.