Придумать предложения с глаголами "go", "run", "open", "close", "find", на тему Present continuous и на тему Present simple.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
я пошол в магазин: i GO in shop,я бежал домой:i RUN to home,я открыл дверь:i OPEN door,я закрыл дверь:i Close door,я нашол книгу:i find book. УДАЧИ!
Гость
Present continuous: I am going to school now She is closing the window at the moment They are finding a book Present simple Usually he goes to a gym Sometimes I open the shop at 10 o'clock You always close your copybook when someone comes in your room Let's find a job for you!