Прочитайте текст и внизу пожалуйста ответьте на вопросы(если знаете англ.яз.)умоляю помогите пожалуйста

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2 When he was back he found new neighbors near his mother's house. 3 Their daughter was pretty. 4 He loved her and wanted to merry her. 5 He promised to send a present from every port. 6 He sent the girl a parrot from Capetown. 7 It is in Africa.