Составить 5 предложений на английском языке в пассивном залоге со словами: 1) brave

Составить 5 предложений на английском языке в пассивном залоге со словами: 1) brave 2) honest 3) organised 4) single ticket 5) witness
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The child was saved from the fire by a brave soldier. Life can be improved by honest and decent people . The show was organized by sponsors. The single ticker was bought yesterday. The witness of the crime was killed in the accident.