Составить вопросы от следуйщих предложений . 1. Andrew will visit us tomorrow ( Who) 2, It is raining today ( snowing) 3. They went on a holiday last summer/ ( When) 4. Mrs. Smith collects dolls.( What )

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Who will visit us tomorrow? (Andrew) 2.Whats rainy today? 3.When they went on a holiday? 3.What Mrs.Smith collects?
Гость
2) is it snowing today?