Составьте из этих предложений отрицательные, утвердительные и вопросительные предложения и поставьте их в прошедшее время: They (to drink) tea every day. Mike (to be) a student. Helen (to have) a car. You (to be) a good friend....

Составьте из этих предложений отрицательные, утвердительные и вопросительные предложения и поставьте их в прошедшее время: They (to drink) tea every day. Mike (to be) a student. Helen (to have) a car. You (to be) a good friend. You (to be) good friend. it (to be) difficult to remember everything. должно получится 18 предложений. 3 формы утвердительная,отрицательная,вопросительная. Зарание спасибо.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
утверждение просто напишу, как правильно глаголы поставить: 1. drank 2,4, 5, 6. was 3. had в утверждение всё так и остается, просто надо глаголы в такой форме поставить. отрицание: 1. They did not drink tea every day. 2. Mike was not a student. 3. Helen did not had a car. 4. You was not a good friend. 5. You was not friend 6. it was not difficult to remember everything. Вопросы: 1. Did they drink tea every day? 2. Did  Mike was a student? 3. Did Helen had a car? 4. Did you was a good friend? 5. Did you was friend? 6.  Did it  was difficult to remember everything?