Составьте предложения со словами to weep-плакать, to sob-всхлипывать, рыдать, to long-тосковать,to wish-желеть,to yearn-жаждать то что уже не вернуть

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.       He won the game and wept for joy. 2.       He broke the vase and sobbed like a child. 3.       A child longs for his mother. 4.       I wish you went there. 5.       Her kind heart yearned for the homeless children.