State the form of the infinitive. Translate the sentences: 1) To take him seriously would be absurd. 2) For a moment she appeared to be hesitating. 3) The sportsman seemed to have gained all he wanted. 4) Dinner was ready to be...

State the form of the infinitive. Translate the sentences: 1) To take him seriously would be absurd. 2) For a moment she appeared to be hesitating. 3) The sportsman seemed to have gained all he wanted. 4) Dinner was ready to be served. 5) He is sorry to have offended you. 6) She pretended not to be listening. 7) He claims to have returned the book to the library. 8) The letter seems to have been mislaid. 9) She happened to have been enquiring all this time whether all the invitations had been sent out. 10) She is curious to know the news. 11) It was unwise for him to be so rude to his colleagues. 12) The dog turned out to have been waiting for the master in the street all this time. 13) The box seems to have been unpacked by somebody. 14) They seem to be happy together
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
!  To take - simple (простой инфинитив)  2 to be hesitating - continious form  of the infinitive ( длительная форма инфинитива)   3  to have gained -  perfect form (перфектная форма инфинитива )  4 to be served -пассивная форма простого инфинитива  5 to have offended - перфектная форма в активном залоге  6  to be listening длительная форма  7to have returned  -перфектная форма  8 to have been mislaid -перфектная ф. в пассивном залоге  9 to have been enquiring - длительная форма в пассивном залоге 10  to know - простой инфинитив в активной ф. 11 to be-  простой инфинитив в активной ф. 12 to have been waiting- перфектно-длительный инф. в активной ф. 13  to have been unpacked -перфектный инфинитив в пассиве  14 to be-  простой инфинитив в активной ф. (где форму не писала, там везде active form - активная форма инфинитива