Two years ago Britains were assured that global warming _________________ them warmer, wetter winters but long, hot, dry summergavehas givenwill givewould give

Two years ago Britains were assured that global warming _________________ them warmer, wetter winters but long, hot, dry summer gave has given will give would give
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Two years ago Britains were assured that global warming would give them warmer, wetter winters but long, hot, dry summer  Косвенная речь. Два года назад Британцев убедили, что глобальное потепление подарит им .... и тд Подарит - будущее время, в косвенной речи Future Simple меняем на Future in the past, то есть will give - would give