Выбирите правильный)) 1-вариант 2) I forgot to (make/do) my English homework last night. 3) My mother (does/makes) all the housework in our house. 4) I had to (make/do) my own dinner last night. 5) Did you (make/do) English at...

Выбирите правильный)) 1-вариант 2) I forgot to (make/do) my English homework last night. 3) My mother (does/makes) all the housework in our house. 4) I had to (make/do) my own dinner last night. 5) Did you (make/do) English at school? 2-вариант 1) He (made/did) a lot of money when he worked in America. 2) It’s not always easy to (make/do) friends in a foreign country. 3) I (made/did) a one-week course in programming. 4) We must (make/do) a decision before 6 p.m. 5) I can’t work when the children (make/do) a lot of noise.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
do does do make meke do did do do