Write the plural. 1. the party ................ 2. an aple ................... 3 a glass ................... 4. this photo ............. 5. a potato ................ 6. that coantry ..........
Ответ(ы) на вопрос:
1. Parties 2. Apples 3. Glasses 4. These photos 5. Potatoes 6. These countries Coantry, кстати, неправильно написано.
1. the parties; 2. apples; 3. glasses; 4. these photos; 5. potatoes; 6. those countries.