Задай вопросы к предложениям, начиная словами, данными в скобках. 1. They watched television y

Задай вопросы к предложениям, начиная словами, данными в скобках. 1. They watched television yesterday evening because there was a very good film. (Why...) 2. They wear uniforms at school. (Who...) 3. I went to London last year. (Where...) 4. He sent a telegram yesterday. (Did...)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Why they watched .......? Who wear uniforms at school? Did he sent ......? Where I went last year?