Де здійснюються перетворення енергії подразників на нервові імпульси

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Дія подразника. Зовнішній стимул взаємодіє зі специфічними мембранними структурами закінчень чутливого нейрона (в первинному рецепторі) або рецептірующей клітці (у вторинному рецепторі), що призводить до зміни іонної проникності мембрани.- Генерація рецепторного потенціалу. В результаті зміни іонної проникності відбувається зміна мембранного потенціалу (деполяризація або гиперполяризация) чутливого нейрона (в первинному рецепторі) або рецептірующей клітці (у вторинному рецепторі). Зміна мембранного потенціалу, що настає в результаті дії подразника, називають рецепторним потенціалом (РП).- Поширення рецепторного потенціалу. У первинному рецепторі РП поширюється електротоніческі і досягає найближчого перехоплення Ранвье. У вторинному рецепторе РП електротоніческі поширюється по мембрані рецептірующей клітини і досягає пресинаптичної мембрани, де викликає виділення медіатора. В результаті спрацьовування синапсу (між рецептірующей кліткою і чутливим нейроном) відбувається деполяризація постсинаптичної мембрани чутливого нейрона (ВПСП). Утворився ВПСП поширюється електротоніческі по дендрити чутливого нейрона і досягає найближчого перехоплення Ранвье.- В області перехоплення Ранвье РП (в первинному рецепторі) або ВПСП (у вторинному рецепторі) перетворюється в серію ПД (нервових імпульсів). Утворилися нервові імпульси проводяться по аксЧим вище сила чинного подразника, тим більша амплітуда РП;- Чим більше амплітуда РП, тим більше частота нервових імпульсів.Мал. 5.2. Перетворення енергії зовнішнього подразника в рецепторний потенціал і серію нервових імпульсів при дії слабкого (А) і сильного (Б) подразника.властивості рецепторівспецифічність. Більшість рецепторів пристосовані для сприйняття тільки одного виду подразників (тільки однієї модальності). Специфічність таких мономодальні рецепторів не є абсолютною - практично будь-який рецептор реагує на різні подразники. Однак порогова сила того подразника, до сприйняття якого рецептор пристосований, значно нижче такої для всіх інших подразників. Рецептори однієї і тієї ж модальності можуть поділятися на кілька груп залежно від характеристик сприйманого подразника. Наприклад, колбочки сітківки ока розпадаються на 3 підгрупи - колбочки з максимальною чутливістю до світла з довжиною хвилі 450, 530 і 560 нм.чутливість. Кількісною мірою чутливості сенсорного рецептора є абсолютний поріг чутливості  - Мінімальна сила подразника, здатна викликати збудження рецептора.Адаптацією називають явище ослаблення збудження в рецепторі при дії тривалого подразника постійної сили.Залежно від швидкості адаптації рецептори поділяють на:- Тонічні (пропорційні) рецептори генерують нервові імпульси протягом всього часу дії подразника; після високочастотного залпу на початку дії подразника частота нервових імпульсів встановлюється на постійному рівні (рис. 5.3, А);- Проміжні (фазнотоніческіе) рецептори генерують нервові імпульси протягом всього часу дії подразника, проте їх частота істотно зменшується (рис. 5.3, Б);- фазні (диференціальні) рецептори генерують нервові імпульси в початковий (ON-відповідь) І кінцевий (OFF-відповідь) період дії подразника (рис. 5.3, В).Мал. 5.3. Адаптація тонічних (А), проміжних (Б) і фазних рецепторів (В) до тривало діючого подразника постійної сили.рецептивної полірецептивних полем нейрона називають безліч рецепторів, функціонально пов'язаних з цим нейроном. Рецептивної полі нейрона є динамічне утворення - один і той же нейрон в різні моменти часу може виявитися функціонально пов'язаним з різною кількістю рецепторів. Максимальна величина рецептивного поля будь-якого нейрона відповідає кількості рецепторів, які пов'язані з цим нейроном морфологічно, а мінімальна величина може обмежуватися лише одним рецептором (рис. 5.4).Мал. 5.4. Рецептивні поля нейронів.А - Максимальне рецептивное поле нейрона 2; Б- Мінімальне рецептивное поле нейрона 2; В- Рецептивної полі нейрона 3; 1 - рецептірующая клітина.Перекриття рецептивних полів.У первинних рецепторів зони розгалуження периферичних відростків чутливих нейронів можуть перекривати один одного (рис. 5.5, А). У вторинних рецепторів одна рецептірующая клітина може контактувати з кількома чутливими нейронами, т. Е. Може входити до складу рецептивних полів різних нейронів (рис. 5.5, Б).Мал. 5.5. Перекриття рецептивних полів чутливих нейронів первинних і вторинних рецепторів.Взаємодія рецепторів у рецептивної поле. При одночасному подразненні кількох рецепторів, що входять до складу рецептивного поля одного нейрона, в цьому нейроні можна отримати відповідь тільки від одного рецептора. В інших рецептивних полях мають місце більш складні взаємодії. Наприклад, в сітківці ока існують гальмівні взаємодії між рецепторами, розташованими в центральній і периферичної частини рецептивного поля.ону (центральному відростку) чутливого нейрона в ЦНС. Оскільки РП генерує освіту серії ПД, його часто називають генераторним потенціалом