I dont know if 9.Write down the sentences that are true about you 1)there are more holidays in Britain than in Rassia. 2)British people eat special food on the New Year s Eve 3)it usually snows in London in winter / 4)there is...

I dont know if 9.Write down the sentences that are true about you 1)there are more holidays in Britain than in Rassia. 2)British people eat special food on the New Year s Eve 3)it usually snows in London in winter / 4)there is a special song people sing when they see the New Year in. 5) St valentine s Day is popular with young people. 6)They give chocolates to those they love. Дам за задание 13 баллов
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
тебе надо просто выбрать из ниже перечисленных утверждений, какие именно для тебя правдивы. 1) в Британии больше праздничных дней чем в России. 2) в Британии, люди едят особенную еду в канун нового года. 3) зимой, в Лондоне, обычно идёт снег. 4) люди поют особенные песни, когда они встречают новый год. 5) день святого Валентина популярен у молодых людей. 6) они дарят шоколад, тем, кого они любят.