Люди , помогите, решите задание из олимпиады, даю 20 баллов! Find Russian equivalents for the following English proverbs. 1. No pains, no gains...

Люди , помогите, решите задание из олимпиады, даю 20 баллов! Find Russian equivalents for the following English proverbs. 1. No pains, no gains...Люди , помогите, решите задание из олимпиады, даю 20 баллов! Find Russian equivalents for the following English proverbs. 1. No pains, no gains. 2. In for a penny, in for a pound. 3. Everything is good in its season. 4. When in Rome, do as the Romans do. 5. Life is not all cakes and roses.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. No pains, no gains.-без труда не вынешь и рыбку из пруда 2. In for a penny, in for a pound.-назвался груздем - полезай в кузов; взялся за гуж, не говори, что не дюж 3. Everything is good in its season.-Все хорошо в свое время.Всякому овощу свое время. Всему свой черед. 4. When in Rome, do as the Romans do.-В чужой монастырь со своим уставом не ходят 5. Life is not all cakes and roses.-Жизнь прожить — не поле перейти. Жизнь прожить — не лапти сплесть