Образуйте сложные существительные A class, a mate A house, a wife A birth, a day A post, a man An air, a craft News, paper A bed, a room A text, a book Rain, a coat A week, an and Cоставить предложения с данными словами, испол...

Образуйте сложные существительные A class, a mate A house, a wife A birth, a day A post, a man An air, a craft News, paper A bed, a room A text, a book Rain, a coat A week, an and Cоставить предложения с данными словами, используя начало THIS IS………………. I HAVE………………. GIVE ME…………….. COME TO……………. I FLY BY…………….. YOU READ ………….
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A classmate A housewife A birthday A postman An aircraft A Newspaper A bedroom A textbook A Raincoat A weekend This is a a postman I have a text book Come to a bedroom I fly by an aircraft You read a newspaper