Определите время глагола в данных предложениях. Заранее спасибо за помощь!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 present simple 2 present continuous 3 present continuous/ present simple 4 future simple 5 past perfect continuous 6 future continuous 7 past perfect 8 future perfect 9 future perfect continuous 10 past simple 11 present perfect 12 present perfect continuous