Переведите в прямую речь 1)My sister has broken my pencil 2)I take my little sister to school everyday , Ann said. !!!СРОЧНО!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. моя сестра сломала мой карандаш. 2. я привожу мою маленькую сестру в школу каждый день, Анна сказала
Гость
1)She says/said :"My sister has broken my pencil"-прямая речь She said that her sister had broken her pencil-косвенная речь. 2) Ann says/said :"I take my little sister to school everyday". Ann said that she took her little sister to school every day-косвенная речь.