Перевидите не через переводчик. Sergei Korolev(1907-1966)?a rocket engineer and designer,"Father of the space programme." E

Перевидите не через переводчик. Sergei Korolev(1907-1966)?a rocket engineer and designer,"Father of the space programme." Education: the Kiev Polytechnic Institute, and the Bauman Moscow Higner Technical School;the Moscow Pilot School, the Pilot Certificate. Work and contribution: - directed the design, contruction, testing and lauching f the Vostok, Voskhod, and Soyuz spacecraft; - published a book "A rocket flight in stratosphera"(1934); - prepared and took part in the launch of the first Earth satellite (sputnik) in the wopld(October 4,1957) - prepared the first manned space flight in histore when Yuri Gagarin's spaceсraft orbited the Earth and came back successfully(April 12, 1961); - prepared the "Voskhod-2" spaceсraft flight, when A. Leonov made the first space walk in history(1965)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Сергей королев (1907-1966) инжинер в области рокето строения является "отцом космической программы " образование получил в Киеве в Полетехническом инстетуте и в баумонской московской технич школе,московской пилотной школе. работа и карьера: конструктор ,испытатель его работы(ракеты):Восток,Союз,Восход.принимал участие в запуске первого земного спутника 1957,так же написал книгу "полет ракеты в стратосфере"1934. благодоря нему Ю.Гагарин стал первым человеком в космосе.Гагарин пролетел на его ракете по земной орбите и благополучно вернулся назад на землю1961. так же подготовил полет для А.Леонова для первого выхода в открытый космос 1965