По наводящим вопросам составьте пожалуйста небольшой текст на тему "Easter" для 6-го класса. Наводящие вопросы: 1)When do you celebrate it? 2)How do you prepare for the holiday? 3)How does your family prepare for the holidays? ...

По наводящим вопросам составьте пожалуйста небольшой текст на тему "Easter" для 6-го класса. Наводящие вопросы: 1)When do you celebrate it? 2)How do you prepare for the holiday? 3)How does your family prepare for the holidays? 4)How do you celebrate the holiday? 5)Why do you like this holiday? Заранее огромное вам человеческое СПАСИБО ❤❤❤
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
the time, when we celebrate easter always different, it depends of weather and some calendars. I help to clean all my house before Easter, i clean my room. i paint eggs with my family. My mum cooks different meals. Together with family we are going to church to make our food holy(святой), then, we are going home and eat all our food. I like it very much because it is a good occasion(повод) to spend all day with my family.