Пословици про здоровье на казахском

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
 1   Аштық ас талғатпайды.      Голод еду не выбирает.   2   Ас – адамның арқауы.      Еда человеку силу даёт.   3   Өзi тойса да көзi тоймайды.      Сам наелся, да глаза не насытились.   4   Сыйлап берген су да тәттi.      Поданная с уважением и вода сладкая.   5   Тату үйдiң тамағы тәттi.      В дружном доме вся еда вкусная.   6   Жарлының байлығы – дененiң саулығы.      Богатство бедняка – его здоровье.   7   Тәнi саудың жаны сау.      Здоровый телом и духом здоров.   8   Емнiң алды – еңбек.      Первое лекарство – труд.   9   Ауырып ем iздегенше, ауырмайтын жол iзде.      Чем исцеление от болезни искать, лучше дорогу, чтобы не болеть, найди.  10   Ауру желмен келiп, термен шығады.      Болезнь с ветром приходит, с потом выходит.)))))))))))))))
Гость
1. Денсаулық – зор байлық.  Здоровье – клад бесценный.   2. Жарлының байлығы – дененің саулығы.  Богатство бедняка – его здоровье.   3. Ауру атанды да шөктірер.  Болезнь и верблюда – с ног валит.   4. Ауру кірді - әлек кірді.  Болезнь пришла – беда в дом вошла.   5. Ауру батпандап кіріп, мысқалдапшығады.  Болезнь входит батманами*, а выходит мискалями**.   6. Ауру кісі күлкі сүймес,  Ауыр жүкті жылқы сүймес. Больной не выносит смеха, конь – тяжелую ношу.   7. Қотыр қолдан жұғады,  Таз тақиядан жұғады. Болячки передаются через руки, парша – через тюбетейку.   8. Ауруын жасырған бөледі.  Кто болезнь свою скрывает, тот со смертью играет.   9. Батыр бір оқтық,  Бай бір жұттық. Бай – до первого джута, батыр – до первой пули.   10. Ағын судың арамдығы жоқ.  В проточной воде грязь не держится.   11. Бас ауырса жан қорқады.  Голова начинает болеть – душа покой теряет.   12. Қай жерің ауырса, Жаның сол жерінде.  Где болит – там и душа.   13. Жұғың бар жерде – шыбын бар,  Шыбын бар жерде – шығын бар. Где мусор – там и мухи, где мухи – там болезни.   14. Екі ауру бір келсе ажалыңның жеткені.  Две болезни вместе пришли – смерть принесли.   15. Жан ауырса – тән азады,  Қайғы басса – жан азады. Когда душа болит – тело сохнет, печаль навалиться – душа сохнет   16. Өліспеген көріседі.  Жизнь сама устраивает встречу живым.   17. Батырдың басы екеу болмайды.  У батыра – не две головы.   18. Сәтін салған ауруға,  Не болса, сол ем болады. Когда повезет, любое средство – лекарство.   19. Тәні саудың жаны сау.  Здоровый телом и духом здоров.   20. Өлімнен басқаның бәріне асық.  Кроме смерти всюду спеши.