Поставьте глаголы в правильную форму. Заранее огромное спасибо

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 Is your English getting ...? I think, am learning,want. 2 Do you see...?What is he doing? I know,think,he is looking,takes 3 Do you hear...?Why are you making? What are you doing..? I am washing up.Can I ask ...if you aren`t listening ? 4 You are looking....What are you thinking about?(в значении "размышляет") Do you understand what the lecturer is saying? I don`t understand 5 Writes,know,does.Does your son write...?I hear,likes,writes.