Прочитайте пословицы и поговорки про кошек,напишите их эквиваленты в русском языке:1.When the cats away,the mice play2,A shy cat makes a proud mouse3,All cats are grey in the dark(in the night)4,Curiosity killed a cat5,the cat ...

Прочитайте пословицы и поговорки про кошек,напишите их эквиваленты в русском языке:1.When the cats away,the mice play 2,A shy cat makes a proud mouse 3,All cats are grey in the dark(in the night) 4,Curiosity killed a cat 5,the cat would eat fish and would not wet her paws
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Кот из дома - мыши в пляс. 2.Не знаю)) 3.Ночью все кошки серы. 4..Не знаю)) 5..Не знаю))