Составьте и запишите предложения в Present Perfect или в Past Simple. Переведите предложения. 1. emigrated / in 2010 / to Spain / my sister. 2. ...

Составьте и запишите предложения в Present Perfect или в Past Simple. Переведите предложения. 1. emigrated / in 2010 / to Spain / my sister. 2. ...Составьте и запишите предложения в Present Perfect или в Past Simple. Переведите предложения. 1. emigrated / in 2010 / to Spain / my sister. 2. never / seen / in his life / he / snow / has. 3. you / in your childhood / any musical instruments / play / did? 4. she / how long / been / away / has? 5. go / not / to the gym / I / last month / did. 6. has / the plane / yet / taken off / not.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) My sister emigrated to Spain in 2010 2)He has never seen snow in his life 3)Did you play any musical instruments in your childhood? 4)How long has she been away? 5)I did not go to the gym last month 6)The plane hasn't taken off yet
Гость
1. My sister emigrated to Spain in 2010. 2. He has never seen snow in his life. 3. Did you play any musical instruments in your childhood? 4 How long has she been away? 5 I didn't go to the gym last month.  6. The plane has not taken off yet.