Текст на английском (не большой) биография Тургенева . Только не очень сложный, чтобы можно было выучить. Прошу помогите

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Ivan Sergeevich Turgenev (October 28 (November 9) 1818, Orel, Russian Empire - August 22 (September 3) 1883, Bougival, France) - Russian writer-realist, poet, publicist, playwright, translator . One of the classics of Russian literature, which made the most significant contribution to its development in the second half of the XIX century . Corresponding member of the Imperial Academy of Sciences in the category of Russian language and literature (1860), Honorary Doctor of Oxford University (1879), Honorary Member of Moscow University (1880) Date of death:22 August (3 September) 1883 (64 years) _________________________________________________________ Желаю удачи! Надеюсь, что у меня нет ошибок :( Если есть - прости. Удачи и пятёрок тебе!