VI. Переведите с английского языка на русский. ST.PETERSBURG St.Petersburg is the second biggest city in Russia. It was founded by Peter the Grea...

VI. Переведите с английского языка на русский. ST.PETERSBURG St.Petersburg is the second biggest city in Russia. It was founded by Peter the Grea...VI. Переведите с английского языка на русский. ST.PETERSBURG St.Petersburg is the second biggest city in Russia. It was founded by Peter the Great on the banks of the Neva River in 1703. It is one of the most important cities in Russia. It is a center of culture, industry, business and tourism. If you look at the map you can see that St. Petersburg is situated on many islands. There are many beautiful bridges over The Neva River. There are many famous monuments in our city. Tourists from all over the world come to St.Petersburg to look at the Hermitage and the Russian Museum, the Summer Gardens and other places of interest. There is a lot of wonderful churches and cathedrals in the city. Holy Mother of Kazan Cathedral and St.Isaak’s Cathedral are the largest among them. The main square of St.Petersburg is Palace Square. The main street is Nevsky prospect which is not very wide but very beautiful and full of people. We can see a lot of shops, beautiful buildings and monuments in...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
САНКТ-ПЕТЕРБУРГСанкт-Петербург - второй по величине город в России. Основан Петром I на берегу Невы в 1703 году. Это один из важнейших городов России. Это центр культуры, промышленности, бизнеса и туризма.Если вы посмотрите на карту, вы увидите, что Санкт-Петербург расположен на многих островах.На Неве много красивых мостов. В нашем городе много известных памятников. Туристы со всего мира приезжают в Санкт-Петербург, чтобы посмотреть Эрмитаж и Русский музей, Летние сады и другие интересные места. В городе много прекрасных церквей и соборов.Самыми крупными из них являются Казанская церковь и Исаакиевский собор. Главная площадь Санкт-Петербурга - Дворцовая площадь. Главная улица - Невский проспект, не очень широкий, но очень красивый и полный народу. На Невском проспекте можно увидеть множество магазинов, красивых зданий и памятников.Один из самых известных символов Санкт-Петербурга - Медный всадник на площади Сенат.