№1 Раскройте скобки, употребляя нужную форму глагола, переведите предложения. 1. I always (work) late. 2. She usually ( go )shopping on Fridays. 3. They(buy) a new house last year. 4. Mary(visit) the museum yesterday. 5. We(hav...

№1 Раскройте скобки, употребляя нужную форму глагола, переведите предложения. 1. I always (work) late. 2. She usually ( go )shopping on Fridays. 3. They(buy) a new house last year. 4. Mary(visit) the museum yesterday. 5. We(have) lunch in 2 hours. 6. Sam(meet) friends tomorrow. №2 .Перепишите предложения, дополнив их обстоятельствами времени, данными в скобках, переведите предложения. 1. She goes to the sports club (every week). 2. They stay in on Fridays.(never) 3. I get to work on foot (never). 4. We clean the flat (once a week). 5. They ate in a restaurant (last Friday). 6. She will call (in a week).
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
№1 1. I always work late. 2. She usually goes shopping on Fridays. 3. They bought a new house last year. 4. Mary visited the museum yesterday. 5. We will have lunch in 2 hours. 6. Sam will meet friends tomorrow. Перевод: 1. Я всегда работаю допоздна. 2. Она обычно идёт за покупками в пятницу. 3. Они купили новый дом в прошлом году. 4. Мэри посетил музей вчера. 5. Мы будем ужинать через два часа. 6. Сэм встретит своих друзей завра. №2 1. She goes to the sports club every week. 2. They never stay in on Fridays. 3. I never get to work on foot. 4. We clean the flat once a week. 5. They ate in a restaurant last Friday. 6. She will call in a week. Перевод: 1. Она ходит в спортивный клуб каждую неделю. 2. Они никогда не остаются дома в пятницу. 3. Я никогда не хожу на работу пешком. 4. Мы чистим квартиру раз в неделю. 5. Они обедали в ресторане в прошлую пятницу. 6. Она позвонит через неделю.