Я написала текст по англ.языку.Можете проверить правильно ли составлены предложе?

Я написала текст по англ.языку.Можете проверить правильно ли составлены предложе??ия? John Kennedy was born in May 29,1917.He was a politician and writer.One of the most important event in his term was the Cuban Crisis.Kennedy got a prestigious prize for newspaper writing.He was the youngest person ever elected president.John was the 35th American president.He died in November 22,1963.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Кажется да молодец :)