IV. Without translating the sentences into English, write down which English grammar tense must be used for translation. Model: Я не люблю кататься на лыжах. – The Present Simple Tense. 1. Он сейчас спит. Вчера он много работал...

IV. Without translating the sentences into English, write down which English grammar tense must be used for translation. Model: Я не люблю кататься на лыжах. – The Present Simple Tense. 1. Он сейчас спит. Вчера он много работал. 2. Дети часто ходят в парк. 3. Моя подруга уже купила билеты в театр. 4. Завтра мы, может быть, пойдем в гости. 5. Вчера Дина все утро писала письма друзьям.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Present Continuous. Past Simple. 2. Present Simple. 3. Present Perfect. 4. Future Simple. 5. Present Perfect Continuous.