Lion: What's going on? who is here? Mouse: Do you see me? Lion: Who are you? Mouse: I'm your friend. Can I help you? Lion: Yes, please. But h

Lion: What's going on? who is here? Mouse: Do you see me? Lion: Who are you? Mouse: I'm your friend. Can I help you? Lion: Yes, please. But how will you do it? Mouse: Don't worry. I can gnaw the net. Lion: Why do you want to help me? Are you afraid of me? Mouse: Oh ho no! I'm just your friend. КОСВЕННАЯ РЕЧЬ ПЕРЕВЕДИТЕ НА АНГЛИЙСКИЙ И РУССКИЙ ПОЖАЛУЙСТА
Гость
Лев: Что происходит? кто здесь? Мышь: Видите ли вы меня? Лев: Кто ты? Мышь: Я твой друг. Я могу вам помочь? Лев: Да, пожалуйста. Но как вы будете это делать? Мышь: Не волнуйтесь. Я могу грызть сеть. Лев: Почему вы хотите помочь мне? Ты боишься меня? Удачи:)