Помогите с переводом с Татарского на Русский. Идел Чулманнан зуррак.-... Агыйдел ?

Помогите с переводом с Татарского на Русский. Идел Чулманнан зуррак.-... Агыйдел ??улманнан кечерәк.-... Идел Нократтан озынрак.-... Идел Агыйделдән киңрәк.-... Казан Чаллыдан зуррак.-..
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Идел Чулманнан зуррак.-Волга больше Камы. Агыйдел Чулманнан кечерәк.-Белая река меньше Камы. Идел Нократтан озынрак .-Волга длиннее Вятки. Идел Агыйделдән киңрәк.-Волга шире Белой реки. Казан Чаллыдан зуррак.-Казань больше Набережных Челнов.