Помогитк перевести текст на русский пожалуйста ОЧЕНЬ НАДО!!! Samuel Langhorne Clemens was born on

Помогитк перевести текст на русский пожалуйста ОЧЕНЬ НАДО!!! Samuel Langhorne Clemens was born onNovember 30, 1835, Missouri ,the USA. As a boy he was often sick, but grew to be healthy. He was both adventurous and naughty. He spent much of his time playing along the Mississippi River and in the wppds nearby. He used to spend on his uncle's farm where he had a lot ot friends. On the farm, he also saw seweral disturbing incidents, including slave beatings and murder, which he latel used as material for his novels. Samuel's father died in 1847, and he left school and became a printer's assistant to help to support his family. He left his home in 1853 to continue his printing work in New York , Philadelphia , and other places in the USA. From 1857 until the Civil War started in 1861, he sailed a riverboat on the Mississippi River. After the war, he warked as a reporter under the pseudonym of "Mark Twain", which was a boating phrase that indicated two fathoms of water. In 1864, he went to San Francisco and wrote for magazines and newspapers. In 1866, he started travelling, visiting Hawaii, Europe, and the Middle East, started travelling people, gatheting material for his writing. In 1870 Ssmuel married Olivia Langdon. They had a son and three daughters. The family lived in Connecticut from 1871 until 1891. In 1872 he pudlished his first book. In 1876, he published The Adventures of Tom Sawyer, and in 1885, he published The Adventures of Huckleberry Finn. These books made his name world famous with children and teenagers. He recived honorary degrees from Yale in 1901 and from the University of Missouri in 1902, and he received another honorary degree from Oxford in 1907. On April 21, 1910, Samuel Clemens died of angina
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Сэмюэл Лэнгхорн Клеменс родился 30 ноября 1835 года в штате Миссури ,США. В детстве он часто болел, но вырос, чтобы быть здоровым. Он был авантюрный и озорной. Он провел большую часть своего времени, играя на берегу реки Миссисипи и в wppds рядом. Он часто проводил на ферме своего дяди, где у него было много от друзей. На ферме, он увидел тревожные инциденты seweral, в том числе раб, избиения и убийства, которые он latel используется в качестве материала для своих романов. Отец Самуил умер в 1847 году он бросил школу и стал помощником принтера, чтобы помочь поддержать его семью. Он покинул дом в 1853 году, чтобы продолжить свою работу типографии в Нью-Йорке , Филадельфии и других местах в США. С 1857 до тех пор, пока не началась Гражданская война в 1861 году, он плавал на теплоходе по реке Миссисипи. После войны он помогший в качестве корреспондента под псевдонимом "Марк Твен", который был на лодке фраза, что указанные две сажени воды. В 1864 году он отправился в Сан-Франциско и писал для журналов и газет. В 1866 году он начал путешествовать, посещая Гавайи, Европа, Ближний Восток, путешествуют люди, gatheting материал для его написания. В 1870 Ssmuel женился на Оливии Лэнгдон. У них были сын и три дочери. Семья жила в Коннектикуте с 1871 до 1891 года. В 1872 году он pudlished свою первую книгу. В 1876 г. он опубликовал Приключения Тома Сойера, и в 1885 году он опубликовал Приключения Гекльберри Финна. Эти книги сделали его имя всемирно известного с детьми и подростками. Он получил почетные степени Йельского университета в 1901 году и из Университета Миссури в 1902 году, и он получил еще одну почетную степень в Оксфорде в 1907 году. На 21 апреля 1910 года, Сэмюэля Клеменса умер от стенокардии