Seven deys in a week Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,Thursday,Friay,Saturday and Sunday seven days For work and play and rest, but the day which is

Seven deys in a week Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,Thursday,Friay,Saturday and Sunday seven days For work and play and rest, but the day which isthe best is my BIRTHDAY ! I wait a year for it ! Как читается на английском?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Сэвэн дэйз ин э уик: сандэй, мандэй, тьюздэй, вэнздэй, фёсдэй, фрайдэй, сэтэдэй энд сандэй. Сэвэн дэйз фо вёк энд плэй энд рэст, бат зэ дэй уич из зэ бэст из май бёздэй! Ай уэйт э йеа фо ит! Только вот sunday дважды почему-то