Срочно помогите, пожалуйста Write Present Simple or Present Continuous for these verb forms. 1. likes 2. becomes 3. is getting up

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) like не может стоять в continuous likes - это глагол 3-его лица ед.числа, present simple 2) becomes - 3-его лица ед.числа, present simple. becoming - continuous 3) is getting up - present continuous, gets up - present simple
Гость
Likes-it is Present Simple Becomes-Present Simple Is getting up-Present Continuous Is it all?