ЗАДАНИЕ: 1. Choose the right word on the topic «Political System». Write the correct phrase in each gap. 1. The Queen … on the bills. 2. The Queen has mostly … functions. 3. The government represents the. 4. The Cabinet is ...

ЗАДАНИЕ: 1. Choose the right word on the topic «Political System». Write the correct phrase in each gap. 1. The Queen … on the bills. 2. The Queen has mostly … functions. 3. The government represents the. 4. The Cabinet is …. 5. A … represents the legislative branch of power. 6. The House of Commons controls … 7. The House of Lords has the power … for one year. 8… coordinates the work of the government departments. Эти слова в скобках нужно вставить в предложения. ( signs, the executive branch of power, the Cabinet, responsible for government policies, Parliament, government, to delay bills, representative,)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Выбрать нужное слово по теме «политическая система». Написать правильную фразу в каждую щель. 1. Королева ... на купюрах. 2. Королева была в основном ... функции. 3. Правительство представляет. 4. Кабмин .... 5. В ... представляет законодательную ветвь власти. 6. Палата общин контролирует ... 7. Палата лордов имеет власть ... на один год. 8... координирует работу государственных ведомств. ( признаки, исполнительной власти, Кабинет министров, ответственных за политику правительства, парламента, правительства, чтобы задержать законопроекты, представителя)